Menu
Zamknij
Centrum Druku 3D mieści się w przestrzeni Makerspace@UW (Wydział Fizyki UW, ul. Pasteura 5, sala B1.43). Centrum liczy obecnie 16 drukarek 3D, z których może skorzystać każdy uczestnik Inkubatora UW po przejściu odpowiednich szkoleń lub do określonych projektów.
Opiekunem Centrum Druku 3D jest Marek Grzelec (kontakt: marek.grzelec@inkubator.uw.edu.pl)
Jeżeli masz pomysł związany z drukiem 3D, który chciałbyś zrealizować, ale…
skontaktuj się z opiekunem Centrum Druku 3D – marek.grzelec@inkubator.uw.edu.pl
Odpowiemy jak najszybciej i dołożymy wszelkich starań, aby Ci pomóc. Zapraszamy również na prowadzone przez nas szkolenia z druku 3D – ze zdobytą na nich wiedzą dużo łatwiej samodzielnie ocenić sens projektu i rozpocząć jego realizację.
Pełne zasady korzystania znajdziesz poniżej, w tym miejscu wkrótce pojawi się skrócona informacja przypominająca podstawowe zasady.
Centrum Druku 3D dysponuje następującymi modelami drukarek:
Jeżeli dana drukarka nie jest dostępna w rezerwacji sprzętu, to oznacza, że została z niej wycofana z przyczyn organizacyjnych lub technicznych. Wiecej informacji nt. stanu konkretnej maszyny możesz uzyskac u opiekuna Centrum Druku 3D.
Często zadawane pytania (FAQ)
Q: Mam złożony projekt, do którego nie wystarczy sam druk 3D. Jak Makerspace@UW może mi pomóc?
A: Makerspace@UW poza drukarkami 3D oferuje także m.in. pracownię elektroniczną, pracownie obróbki drewna, narzędzia do pracy w metalu czy pracownię krawiecką. Jeżeli jakimś sprzetęm nie dysponujemy to postaramy się poinformować Cię gdzie i jak mógłbyś uzyskać do niego dostęp. Skontaktuj się z nami na makerspace@uw.edu.pl
Q: Czy mogę skorzystać z komputera w Makerspace@UW, żeby przygotować wydruk?
A: Tak. Wystarczy, zarezerwować stanowisko komputerowe. Zalecamy przystąpić do procesu slice’owania wcześniej, żeby oszacować czas druku przed rezerwacją stanowiska.
Q: Czy mogę drukować materiałem PET/ABS/…
A: Wystarczy zapytać opiekuna Centrum Druku 3D. Jeśli jakiś materiał jest dostępny, to prawdopodobnie są też drukarki wyznaczone do drukowania nim. Po weryfikacji umiejętności lub przeszkoleniu będzie można wówczas otrzymać dostęp do ich rezerwacji.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Nadal masz wątpliwości? Uważasz, że na tej stronie przydałyby się dodatkowe informacje?
Skontaktuj się z opiekunem Centrum Druku 3D – marek.grzelec@inkubator.uw.edu.pl
Zapraszamy na nasze podstawowe szkolenie – praktyczny druk 3D. W trakcie 4 godzin zdobędziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące praktycznego wykorzystania druku 3D oraz nauczysz się przygotowywać i wykonywać wydruki. Po szkoleniu zabierzesz ze sobą samodzielnie wykonany wydruk oraz uzyskasz uprawnienia do rezerwacji drukarek 3D w Makerspace@UW w systemie IUW.
Obecnie oferujemy następujące szkolenia związane z projektowaniem i drukiem 3D:
Nie wszystkie szkolenia z powyższej listy są uruchamiane w każdym miesiącu.
Zapraszamy na szkolenie z projektowania w Autodesk Inventor. W trakcie 4 godzin nauczysz się samodzielnie tworzyć różnorakie modele, ze szczególnym skupieniem na wytworach funkcjonalnych. Nasi pracownicy bywają też w przestrzeni, można wówczas zadać im stosowne pytania pozwalające zarysować jakie masz opcje!
Jeżeli przeszedłeś nasze podstawowe szkolenie z druku to możesz korzystać z rezerwacji drukarek. Przed rezerwacją musisz zapoznać się z zasadami korzystania, dostępnymi niżej.
Jeżeli realizujesz projekt związany z drukiem 3D, albo po prostu wydrukowałeś coś fajnego podziel się tym z nami – prześlij nam zdjęcia z krótkim opisem dotyczącym projektu. Wybrane zdjęcia wydrukujemy i zaprezentujemy w naszej przestrzeni. Zdjęcia i opisy można przesyłać na adres marek.grzelec@inkubator.uw.edu.pl
Jeżeli umiesz obsługiwać drukarki 3D i potrzebujesz jedynie uzyskać dostęp do sprzętu zapraszamy do kontaktu z opiekunem Centrum Druku 3D. Przed otrzymaniem dostępu będziesz musiał udowodnić swoje kompetencje oraz przejść krókie (ok. 15 minut) przeszkolenie dotyczące spraw specyficznych dla naszych drukarek i procedur ich użytkowania.
Slicery:
Zalecany slicer: Slic3r Prusa Edition; dla bardziej doświadczonych uczestników polecamy SuperSlicer
W przypadku wykorzystania oprogramowania Cura do pracy z drukarkami Prusa MK3 zaleca się instalację profili przygotowanych przez producenta.
Na laptopach makerspace@UW, opróćz ww. slicerów, dostępny jest także Simplify3D – zaawansowany, komercyjny slicer, współpracujący z drukarkami dostępnymi w Centrum Druku 3D. W celu wypożyczenia laptopa należy zarezerwować stanowisko komputerowe i zgłosić się do Opiekuna Przestrzeni.
Zalecane oprogramowanie:
Autodesk Inventor
Blender
Inne propozycje:
Autodesk Fusion360
OpenSCAD
Trimble SketchUp
Do prostych modeli można używać również TinkerCAD.
W związku z ciągłym rozwojem Centrum Druku 3D często zmieniamy programy szkoleń oraz rozszerzamy ofertę o nowe. Tu znajdziesz informacje jakie uprawnienia zyskujesz po przejściu konkretnych szkoleń:
Uprawnienia można także uzyskać poprzez potwierdzenie przez opiekuna Centrum Druku 3D umiejętności zdobytych poza Inkubatorem UW.
Bądź na bieżąco, zapisz się już dzisiaj!
Inkubator UW to miejsce, w którym studenci przekształcają swoje pomysły w realne biznesy.
Pod okiem ekspertów przeprowadzamy twórców projektów przez kolejne etapy rozwoju – od idei do wdrożenia.