logo inkubatora uw - litera 'i' przepleciona z literą 'u' oraz 'w'
Menu Zamknij
Zamknij

Marcin Solarski zwycięzcą czwartej edycji Brave Camp!

Grono laureatów szkoły przedsiębiorczości Brave Camp, organizowanej już po raz czwarty przez Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego, powiększyło się o kolejnych przedsiębiorczych studentów, realizujących ambitne projekty badawcze i biznesowe oraz z zakresu ekonomii społecznej. W zimowej edycji programu granty na rozwój swoich inicjatyw zdobyli: Marcin Solarski z Wydziału Fizyki UW za projekt akademii skoków narciarskich, Agata Sośnicka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za nowatorską metodę oczyszczania wód gruntowych z odpadów farmaceutycznych oraz Daniel Kałuża z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, który pracuje nad projektem GameFin- narzędziem wspierającym twórców gier.


 

„Na początku było lekkie zaskoczenie i niedowierzanie, że to ja zdobyłem nagrodę główną. Później przyszła radość i duma, bo miałem świadomość, że ciężko pracowałem podczas Brave Camp, ale też już tydzień przed nim. Takie wyróżnienie daje mi więcej wiary zarówno w siebie, jak i mój projekt. To także motywacja do dalszego działania – nie mogę przecież zawieść tych, którzy na mnie postawili. Grant prawdopodobnie przeznaczę na wykonanie strony internetowej i promocję” – tak swoją wygraną skomentował Marcin Solarski – zdobywca nagrody głównej – grantu w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Marcin, student Wydziału Fizyki UW, w projekcie „Akademia Skoków” chce łączyć swoją pasję z biznesem, a przy okazji sprawić, że dyscyplina, jaką są skoki narciarskie, będzie przystępniejsza dla osób zainteresowanych amatorskim uprawianiem tego sportu.

Za największą wartość udziału w obozie Brave Camp Marcin uznał możliwość współpracy z innymi uczestnikami, wsparcie ze strony kadry trenerskiej oraz przekazywanie wiedzy w praktyczny sposób: „Jedną z największych wartości Brave Camp byli ludzie – zarówno sztab mentorski, jak i sami uczestnicy. Na co dzień, na swoim wydziale, mam do czynienia z umysłami ścisłymi. Tutaj spotykam prawników, biologów, socjologów – wszystkie możliwe dziedziny – którzy pokazują mi inną perspektywę, co daje dużą wartość również w kontekście biznesowym. Ogromnym wsparciem byli też mentorzy, którzy podczas warsztatów, na przykład z Business Model Canvas czy marketingu, pozwolili mi spojrzeć na moje pomysły z zupełnie innej strony. Wielką wartością było praktyczne podejście do projektów i szkoleń. Wiedza była życiowa, naprawdę użyteczna, a narzędzia pomocne w rozwoju”.

Kolejny z laureatów, Daniel Kałuża z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, otrzymał grant w wysokości trzech tysięcy złotych na rozwój projektu GameFin, czyli gry finansowanej mocą obliczeniową. Pomysł powstał podczas tegorocznej edycji zajęć pod nazwą „MatchIT”, które są organizowane przez Inkubator UW we współpracy z Wydziałem MIM w ramach programu zajęć ogólnouniwersyteckich. Daniel będzie teraz pracował nad stworzeniem prototypu, przygotowując swoją pracę magisterską.

Agata Sośnicka – doktorantka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – zdobyła grant w kwocie dwa tysiące złotych na dalsze działania w realizowanym przez siebie projekcie naukowym. Doktorantka opracowuje metodę oczyszczania wód gruntowych z odpadów farmaceutycznych z wykorzystaniem grzybów.

Nagrodę specjalną spółki UWRC, czyli bezpłatną roczną preinkubację – otrzymał Miłosz Bałdyga z Wydziału Pedagogiki UW za projekt „Juggling with benefits”, który zakłada wykorzystanie pedagogiki cyrku i żonglerki podczas szkoleń i warsztatów. Miłosz zdobył także wyróżnienie partnera merytorycznego Brave Camp – firmy GrowthLab. Nagrodą jest możliwość realizacji kampanii mailingowej.

Nagroda publiczności przypadła w udziale Izie Domaszewicz – studentce Wydziału Geologii UW – która planuje otwarcie sklepu internetowego z tekstyliami i artykułami papierniczymi opartymi na jej twórczości rysowniczej.

Na gali Demo Night pojawili się również uczestnicy i laureaci poprzednich edycji akademii. Zdobywca nagrody UWRC z Brave Camp realizowanego w lipcu 2018 roku – Stanisław Serafin – przyznaje, że prezentacje uczestników są coraz lepsze, a projekty znacznie różnią się od tych z ostatniej edycji: „Teraz patrzę na wszystko z innej strony. Pamiętam, jak denerwowałem się tym, co zaprezentuję jury i pozostałym uczestnikom. Tym razem obserwowałem wszystko jako gość i byłem bardzo ciekawy, jak wszyscy sobie poradzą. Prezentacje były na bardzo wysokim poziomie. Myślę, że to zasługa zespołu Inkubatora UW i sztabu ekspertów, którzy jeszcze lepiej przygotowali uczestników. Teraz ważne jest, by uczestnicy od razu podjęli działanie, by nie stracić obecnej motywacji i mobilizacji do realizacji pomysłów.”

Akademia przedsiębiorczości Brave Camp to inicjatywa, która już na stałe wpisała się do kalendarza projektów wspierających działania i postawy przedsiębiorcze w społeczności akademickiej. Projekt jest skierowany do środowisk akademickich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – osób, które mając konkretny pomysł na działanie lub biznes, poszukują środków i metod ich profesjonalizacji i realizacji. W czasie tygodniowego obozu szkoleniowego uczestnicy pracują pod okiem ekspertów i doświadczonych menedżerów nad optymalnym modelem biznesowym, ofertą oraz planem marketingowym dla swojego pomysłu, a także uczą się, jak najlepiej zaprezentować swój projekt potencjalnym inwestorom i klientom.

W tej edycji, spośród kilkudziesięciu zgłoszeń, w procesie rekrutacji wyłoniono dwadzieścioro troje uczestników, których Inkubator UW zaprosił do Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej UW w Chęcinach, by właśnie tam doskonalili swoje pomysły pod okiem mentorów.

Obóz jest dla uczestników również okazją do integracji, budowania kontaktów i wspólnego rozwoju. Spotykają się tu studenci, doktoranci oraz absolwenci z wielu wydziałów i kierunków studiów. Akademia tworzy swego rodzaju platformę, która przyszłym przedsiębiorcom pozwala doświadczyć interdyscyplinarności i inspiracji pracy zespołowej. Obok nabywanych podczas warsztatów kompetencji przydatnych w biznesie, Brave Camp to również kapitał doświadczeń, z którym uczestnicy wracają, by dalej doskonalić swoje projekty.

Finałowe prezentacje uczestników oceniało jury w składzie: dr hab. med. Anna Wójcicka – Prezes Warsaw Genomics, dr hab. Krzysztof Turzyński – Prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW, dr Piotr Ziółkowski – Kierownik Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej UW, Ewa Kowalczyk – Koordynatorka Klubu Innowacji UW, Tomasz Szczęsny – CEO Re-Finance, a także Łukasz Hak, Dyrektor Medyczny firmy Pfizer Polska.

Wyjazd był finansowany w ramach Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP). Fundatorem nagród w postaci grantów jest partner merytoryczny Inkubatora UW – firma Pfizer.

Kolejna, letnia edycja Brave Camp, odbędzie się w lipcu 2019 roku.