➡️ Skąd wziął się pomysł na projekt?
Pomysł wziął się z udziału w projekcie analogowej misji kosmicznej w habitacie Marte w Brazylii. Projekt okazał się być nieudany, ale zdecydowałem się wyciągnąć wnioski z błędów i wykorzystać je do czegoś pozytywnego, czyli stworzenia własnej analogowej bazy kosmicznej.
➡️ Jakie potrzeby spełnia projekt?
Projekt jest prototypem przyszłej analogowej bazy kosmicznej, która mogłaby spełniać cele naukowe oraz komercyjne. Analogowe bazy kosmiczne stanowią miejsce, w którym testowane mogą być technologie kosmiczne wykorzystywane w przyszłości w eksploracji innych planet i księżyców.
➡️ W jaki sposób projekt wyróżnia się na tle konkurencji?
Projekt polega na stworzeniu tymczasowej bazy analogowej, a nie bazy stałej. Koncepcja tymczasowej bazy analogowej idzie w odwrotnym kierunku, niż duże, stałe habitaty umiejscowione w jednym miejscu. Te posiadają wady – cały czas znajdują się w jednym miejscu i ograniczają możliwości badawcze, zwłaszcza z punktu widzenia badań geologiczno – geofizycznych. Z tego względu warto jest organizować habitaty, które będą znajdować się w jednym miejscu przez krótszy okres konieczny wyłącznie na przeprowadzenie konkretnych badań z zakresu nauk o Ziemi bądź ewentualnie badań astrobiologicznych związanych z danym miejscem, interesującym z punktu widzenia programów kosmicznych. Warto jest tworzyć tymczasowe habitaty pod kątem badań zaplanowanych pod dane miejsce na Ziemi jeszcze przed powstaniem habitatu. Wówczas możliwe jest dokładne zaprojektowanie tymczasowego habitatu z odpowiednią specyfikacją. Z uwagi na to, że jest to projekt całkowicie nowy w dziedzinie analogowej astronautyki jego celem będzie przetestowanie jego wad i zalet w praktyce. Po realizacji projektu możliwe będzie wyciągniecie wniosków i wykorzystanie ich przy kolejnych analogowych misjach kosmicznych organizowanych przez Koło Naukowe Geofizyki UW bądź inną organizację.
➡️ Na jakim etapie jest aktualnie projekt?
Aktualnie projekt jest w fazie planowania jego realizacji. Nie podjęto jeszcze żadnych działań dotyczących tworzenia habitatu, ale prawoddopodbnie zostaną one podjęte w najbliższych miesiącach, zwłaszcza, że zdobył on nagrodę podczas zimowej edycji Brave Campu w wysokości 4000 PLN.