➡️ O czym jest projekt?
Komunikacja w rodzinie jest jej nieodłączną częścią. To element, który, odpowiednio zaopiekowany, potrafi być fundamentem do stworzenia czegoś pięknego. Niejednokrotnie jednak wymaga to włożenia pewnego nakładu energii, który sprawia, że proces ten nie jest łatwy. Czy w obliczu tych trudności warto rezygnować z czegoś, co w efekcie daje nam coś absolutnie bezcennego?
„Jak myślisz” to projekt kart psychologicznych, które pozwalają graczowi spojrzeć na relacje z członkami rodziny w nieco inny, nietuzinkowy sposób. Są narzędziem pozwalającym na przyjrzenie się emocjom i wzajemną próbę zrozumienia tego, co czują inni dzięki … obrazkom! To nie tylko alternatywa dla słów, które czasem bywają tak trudne do wyrażenia naszych uczuć, ale także możliwość dostrzeżenia, jak różne spojrzenia na codzienne wydarzenia ma każdy z nas. Sfera emocjonalna jest, w moim odczuciu, niesamowicie ważna i niemniej trudna. Jest jednak także bardzo, ale to bardzo wdzięczna.
➡️ Skąd wziął się pomysł na projekt?
Pierwszy pomysł narodził się podczas realizacji jednej z prac grupowych podczas zajęć. Wraz z dwoma koleżankami pracowałyśmy nad projektem, który później miał zostać przedstawiony na potencjalnej giełdzie, w której udział brali rozmaici inwestorzy. Tak powstał projekt gry o emocjach bazującej na obrazkach. Finalna prezentacja projektu zachęciła inwestorów na tyle, że… zebrałyśmy najwięcej funduszy! I choć inwestorami byli inni studenci, a od tamtego czasu projekt kart uległ dużej zmianie, pokazało mi to, że jest to coś, czego inni poszukują. Chcemy zgłębiać temat emocji, lepiej je poznawać, odpowiednio wyrażać. Rosnąca świadomość o istotności życia emocjonalnego jest niesamowicie pocieszająca. Dbajmy o siebie i pielęgnujmy nasze emocje.
➡️ Jakie potrzeby spełnia projekt?
Potrzeby każdego z nas choć mogą być inne, są równie ważne. Karty są jedynie narzędziem, które może zostać wykorzystane na wiele sposobów. Potrzeba, która może być dzięki nim spełniana to przede wszystkim potrzeba bezpieczeństwa. Mówienie o naszych granicach, o trudnościach to bardzo ważny element komunikacji. Nie zapominajmy także o wszystkim tym, co wspaniałe. O tym, co sprawia nam szczęście, co nas motywuje. Powiedziałabym, że karty mogą być pomocne w otworzeniu się na tyle, na ile w danym momencie jesteśmy gotowi.
➡️ W jaki sposób projekt wyróżnia się na tle konkurencji?
Unikalność w uniwersalności. To hasło, które towarzyszyło mi w procesie tworzenia kart i które jest mi szczególnie bliskie. Karty w żaden sposób nie definiują tego, jakie odpowiedzi są najbardziej pożądane. Tu nie ma przegranych. Każdy z graczy na etapie podjęcia próby lepszego zrozumienia emocji jest już wygranym, a stopień ich zaangażowania zależy jedynie od tego, czy chcą i na ile chcą je poruszyć w danym obszarze tematycznym. Największą wartością mojego projektu jest wiedza, jaką mogą nabyć osoby po nią sięgające. Wiedzę o sobie i o innych.
➡️ Na jakim etapie jest aktualnie projekt?
Aktualnie przeprowadzam serię badań pilotażowych, które przybliżają mnie do lepszego zrozumienia odbiorców i dzięki temu udoskonalaniu projektu. Zebrałam wiele danych, za co jestem bardzo wdzięczna każdemu, kto wziął udział w badaniu. Przede mną jeszcze wiele pracy, jednak najtrudniejszy krok – decyzję o rozpoczęciu i dokończeniu projektu już uczyniłam. W najbliższej przyszłości będę testować karty w kontakcie na żywo.