play.air

play.air to innowacyjny startup, który tworzy rozwiązanie wspierające terapię logopedyczną dzieci.

➡️ O czym jest projekt?

Start-up play.air tworzy gry sterowane oddechem wykorzystywane w terapii oddechowej i ćwiczeniach oddechowych. Jako pierwszy segment play.air wybrał logopedię i dedykuje swoje rozwiązanie dzieciom z zaburzeniami mowy. Opracowali unikalne urządzenie, które wykorzystuje grywalizację, aby ćwiczenia oddechowe i mowy były zabawne i wciągające dla dzieci. Łącząc technologię i zabawę, oferują nowe podejście do terapii oddechowej, które okazało się skuteczniejsze niż tradycyjne metody. Rozwiązanie składa się z zewnętrznego kontrolera oraz aplikacji mobilnej. play.air kompleksowo zapewnia wszystkie elementy terapii logopedycznej i sprawia, że dzieci zaangażowane w różnorodne gry nawet nie zauważają, że aktualnie ćwiczą.

Dodatkowo play.air aktywnie buduje sektor MedTech w Polsce. Założyciele podkreślają, że są dumni z tego, że mogą być częścią Koalicji AI w zdrowiu. Dzięki zaangażowaniu mogą w szerszym gronie kształtować nowe technologie oraz politykę rozwoju w polskim systemie ochrony zdrowia.

➡️ Skąd wziął się pomysł na projekt?

Mama jednego z założycieli, logopeda, narzekała, że dotychczasowe rozwiązania w terapii logopedycznej, takie jak analogowe zabawki, są coraz mniej angażujące dla coraz bardziej zdigitalizowanych dzieci. Założyciele play.air postanowili zmienić obecne, analogowe rozwiązania w terapii mowy na cyfrowe. A sięgając jeszcze bardziej wstecz, było to na początku studiów. Grupa studentów stwierdziła, że czas na spiritus movens — czas przejść dalej! Nie zachowywać pomysłu w swojej głowie! Znaleźli program MedBiz Innovations Program organizowany przez Fundację Innovations Hub. Tam, dzięki wsparciu ekspertów i mentorów zaczęli rozwijać swój pomysł w coś większego.

➡️ Jakie potrzeby spełnia projekt?

Dla dzieci z zaburzeniami mowy komunikacja może być ciągłą walką. Słowa, które powinny przychodzić z łatwością, są zamiast tego zniekształcane. Tradycyjne metody terapii oddechowej oferują pewną pomoc, ale często polegają na nudnych i powtarzalnych ćwiczeniach, a dzieci szybko tracą zainteresowanie. Misją play.air jest to zmienić.

Urządzenie zostało zaprojektowane specjalnie dla dzieci z zaburzeniami mowy, a zespół jest zaangażowany w poprawę ich życia poprzez innowacje. Dzięki nazemu urządzeniu dzieci mogą cieszyć się sesjami terapeutycznymi, które są przyjemne i satysfakcjonujące. A ponieważ regularnie ćwiczą oddychanie i mowę, wkrótce zobaczą rzeczywistą poprawę swoich umiejętności komunikacyjnych.

Bez leczenia zaburzenia mowy mogą prowadzić do niższych zarobków i niższej samooceny w przyszłości. Dzięki play.air dzieci mogą uzyskać pomoc, której potrzebują, aby przezwyciężyć wady wymowy i prowadzić pełne i satysfakcjonujące życie. A dla specjalistów urządzenie oferuje narzędzie do mierzenia efektów terapii, zwalniając miejsce dla kolejnych oczekujących dzieci. Zespół play.air jest zaangażowany w dokonywanie rzeczywistych zmian w życiu dzieci z zaburzeniami mowy.

➡️ Na jakim etapie jest aktualnie projekt?

Założyciele przygotowują się do pierwszych testów z dziećmi w czerwcu i mocno pracują nad dopracowaniem rozwiązania. play.air również aktywnie poszukuje II rundy finansowania.
play.air nie ustępuje w rozwoju na polskim rynku. Tu może pochwalić się wieloma osiągnięciami, m.in.: zajęciem II miejsca w konkursie CEE Startup Network, przeznaczonym dla firm z Polski, Czech i Słowacji oraz III miejsca w europejskim programie EIT Jumpstarter. Co więcej, już pierwszy rok działalności zakończył się dla zespołu play.air pozyskaniem pierwszej rundy finansowania od Invento VC!

➡️ O zespole

Na początku był to zespół 3 lekarzy i Natalii, która jest odpowiedzialna za stronę biznesową. Po roku zespół urósł do dziewięciu osób i pomimo, iż każdy z założycieli ma inny background to uzupełniają się kompetencjami i możliwościami – tworząc wspaniałą, inspirującą i przekonującą grupę, w którą wierzy coraz więcej ludzi!

A wiecej możecie usłyszeć w Podcascie Przedsiębiorczość na podsłuchu

KOordynatorzy projektu

Piotr Strus

Natalia Szczucka

Zespół

Dzieje się