Makerspace@UW
Przestrzeń kreatywna do realizacji prototypów

Makerspace@UW to współtworzona przez Inkubator i Wydział Fizyki UW przestrzeń coworkingowa służąca do realizacji praktycznych projektów studentów. Poza darmową kawą i wspólną przestrzenią do pracy, nauki i nawiązywania nowych znajomości oddajemy do dyspozycji uczestników szereg specjalistycznych pracowni:

  • druku 3D,
  • elektroniczną,
  • krawiecką,
  • obróbki drewna
  • i komputerową.
 

Bezpiecznej obsługi wszystkich sprzętów nauczysz się w trakcie praktycznych warsztatów w przestrzeni. Po ukończeniu szkolenia możesz w każdym momencie zarezerwować samodzielne stanowisko i korzystać z pełnej oferty o dowolnej porze w godzinach otwarcia (od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 21:00, w soboty w godzinach 9:30 – 15:30). Przy realizacji swojego projektu gwarantujemy wsparcie naszych specjalistów.

Aktualności:

W okresie świąteczno-noworocznym przestrzeń Makerspace@UW będzie otwarta w niestandardowych godzinach.

Po raz kolejny Makerspace@UW ogłasza konkurs i zawody w konstrukcji robotów. W tej edycji zadanie będzie polegało na zbudowaniu robota, który będzie potrafił zbudować wieżę z klocków.

W pracowni druku 3D znajdziesz aż 8 drukarek wykorzystujących biodegradowalne materiały takie jak PLA czy PET, w pracowni krawieckiej możesz skorzystać z 6 maszyn do szycia i hafciarki komputerowej, pracownia obróbki drewna to skarbnica specjalistycznych narzędzi stolarskich od pił przez wiertarki i wkrętarki aż po sklejki, a w pracowni elektronicznej znajdziesz lutownice, oscyloskopy, mikroskopy i wiele więcej. Szczegóły znajdziesz klikając w przycisk poniżej:

Pracownia druku 3D

Aż 8 drukarek Prusa i3 MK3(S) z mosiężnymi dyszami 0,4mm do dyspozycji uczestników. Wykorzystujemy materiały PLA i PET.

Pracownia obróbki drewna

Specjalistyczne narzędzia stolarskie takie jak piły, dłuta, wkrętarki, szlifierki, imadła, pilniki i oczywiście drewno!

Pracownia krawiecka

6 maszyn do szycia firmy Łucznik, hafciarka komputerowa, żelazko i deskę oraz materiały: dzianiny, tkaniny, nici, guziki, tamborki i inne.

Pracownia elektroniczna

Lutownice, rozlutownice, komponenty elektroniczne, mikrokontrolery, oscyloskopy, generatory sygnałów, Arduino i wiele innych.

laptop.jpg__640x400_q85_crop_subsampling-2.jpg

Pracownia komputerowa

Stanowiska komputerowe z programami Autodesk Inventor, Anaconda, Slic3r Prusa, Visual Studio Code i innymi.

Wytrawiarka

Pracownia chemiczna

Udostępnienie przewidziane w najbliższym czasie.

Ważnym elementem działalności Makerspace@UW jest możliwość rezerwacji salek PWN (Przestrzeni Wspólnego Namysłu), zlokalizowanych na parterze budynku B Wydziału Fizyki UW. W każdej z dziesięciu salek do dyspozycji uczestników oddajemy duży stół z krzesłami, flipchart oraz ekran z możliwością podłączenia komputera. Aby odebrać kartę do salki należy zarezerwować ją w systemie oraz okazać ważną kartę biblioteczną w Czytelni Wydziału Fizyki. Aktualne informacje dotyczące zasad rezerwacji sal PWN są dostępne poniżej:

Przestrzeń Makerspace@UW znajduje się na ulicy Pasteura 5 w Warszawie – w budynku B Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wejście mieści się przy skrzyżowaniu ulic Pasteura i Banacha. Do przestrzeni zaprowadzą Cię naklejone na ziemi pomarańczowe stópki. W razie problemów z dotarciem poproś o pomoc portiera lub napisz/zadzwoń do nas!

Oferta Makerspace@UW jest przeznaczona dla studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego. Informujemy, że nie ma możliwości skorzystania z przestrzeni coworkingowej i stanowisk nie spełniając powyższego warunku. Dotyczy to również absolwentów UW. Do założenia konta w serwisie IUW (niezbędnego do rezerwacji stanowisk i uczestnictwa w warsztatach) wymagane jest podanie danych niezbędnych do weryfikacji statusu uczestnika oraz zaakceptowanie regulaminów w serwisie IUW.

Z pełnym opisem wszystkich pracowni i stanowisk możesz zapoznać się na stronie Makerspace@UW, natomiast rezerwacji sal i stanowisk dokonasz po zalogowaniu się do naszego systemu, klikając w przycisk poniżej:

w naszych PRACOWNIACh

Zaprojektujesz prototyp rozwiązania, które w przyszłości możesz wykorzystać w rozwoju swojego biznesu

Możesz skorzystać ze wsparcia w projektowaniu naszych wykwalifikowanych pracowników.

Będziesz dobrze się bawić korzystając ze sprzętu z najwyższej półki.

faq

Przestrzeń dzieli się na część coworkingową oraz pracownie. W pierwszej z nich możesz się uczyć, pracować, nawiązywać nowe znajomości, a to wszystko sącząc darmową kawę. W pracowniach możesz realizować swoje projekty, prototypować i tworzyć. Wszystkie narzędzia i materiały są bezpłatne, a gotowy projekt możesz zabrać ze sobą.

We wszystkich naszych pracowniach prowadzimy regularnie szkolenia, które są niezbędne do indywidualnej pracy. Podczas szkolenia omawiane są kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto uczysz się obsługi sprzętu dostępnego w danej pracowni. Szkolenie trwa zazwyczaj ok. 4 godzin, a po jego zakończeniu otrzymujesz uprawnienia w naszym systemie. Oznacza to, że w dowolnym momencie, w godzinach otwarcia przestrzeni, możesz zarezerwować dostępne wtedy stanowiska.

Rezerwacji możesz dokonać na naszej stronie IUW. Zaloguj się lub utwórz konto, podając wszystkie niezbędne informacje i akceptując regulamin. Aby zapisać się na szkolenie wejdź w zakładkę “Warsztaty” i wybierz z kalendarza interesujące Cię zajęcia. Aby zarezerwować pracownie kliknij w zakładkę “Rezerwacja sprzętu”, a następnie wybierz stanowisko, które chcesz zarezerwować. Wybierz zakres godzin przeciągając myszą/przytrzymując i przejeżdżając w dół na urządzeniu mobilnym i gotowe! Na skrzynkę mailową otrzymasz potwierdzenie zapisu. Pamiętaj, aby przed skorzystaniem ze sprzętu zgłosić się do Opiekuna Przestrzeni, którego znajdziesz przy biurku w rogu sali coworkingowej.

Tak, anulowanie rezerwacji jest możliwe z poziomu konta iuw.edu.pl. Zaloguj się, przejdź do zakładki “Tablica”, zjedź niżej do pola “Twoje najbliższe rezerwacje” i kliknij “Wszystkie zapisy”. Następnie wybierz rezerwację, którą chcesz odwołać i kliknij przycisk “Anuluj”.

O pomoc możesz poprosić dyżurującego Opiekuna Przestrzeni lub Opiekunów poszczególnych pracowni. Kontakt do nich znajdziesz w miejscu, w którym dokonujesz rezerwacji danego stanowiska. Ponadto, w pracowni krawieckiej i pracowni obróbki drewna prowadzimy dyżury, podczas których możesz poradzić się naszych specjalistów. Na dyżur możesz się zgłosić przez nasz panel w zakładce warsztaty.

Jedyną pracownią, w której obowiązują limity godzinowe jest pracownia druku 3D. Na raz możesz zarezerwować maksymalnie 3 drukarki, a limit tygodniowy wynosi 40 godzin, a miesięczny – 80 godzin.

Dzieje się