Siedem dni warsztatów, dwadzieścioro dwoje uczestników, sztab ekspertów i mentorów biznesowych oraz grant w wysokości dziesięciu tysięcy złotych i jeden jego zdobywca – tak w skrócie można podsumować zakończoną właśnie, trzecią edycję obozu szkoleniowo-integracyjnego BraveCamp, organizowanego przez Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatką głównej nagrody została Dorota Jankowska z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, nagrodzona za projekt aplikacji pomagającej osobom niesłyszącym być w kontakcie ze służbami ratowniczymi.
BraveCamp to przedsięwzięcie, które już na stałe wpisało się do kalendarza projektów realizowanych przez Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego. Inicjatywa jest skierowana do środowisk akademickich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – osób, które mając konkretny pomysł na działanie lub biznes, poszukują środków i metod ich profesjonalizacji oraz realizacji. W czasie tygodniowego obozu szkoleniowego uczestnicy pracują pod okiem ekspertów i doświadczonych menedżerów nad optymalnym modelem biznesowym, ofertą czy planem marketingowym dla swojego pomysłu oraz uczą się, jak najlepiej zaprezentować swój projekt potencjalnym inwestorom i klientom. W tej edycji, spośród kilkudziesięciu zgłoszeń, w procesie rekrutacji wyłoniono dwadzieścioro dwoje uczestników, których Inkubator UW zaprosił do ośrodka szkoleniowego nad Zegrzem. Kryteriami oceny były m.in. nowatorstwo zgłaszanego pomysłu, jego wykonalność, odpowiedź na potrzeby rynkowe lub społeczne oraz pomysł na wydatkowanie grantu.
Obóz jest dla uczestników także okazją do integracji i budowania kontaktów, ponieważ spotykają się tutaj studenci, doktoranci oraz absolwenci z wielu wydziałów i kierunków studiów. To spotkanie tworzy platformę, która pozwala kursantom doświadczyć interdyscyplinarności i inspiracji pracy zespołowej. Obok nabywanych podczas warsztatów kompetencji przydatnych w biznesie, to również kapitał doświadczeń, z którym uczestnicy BraveCamp wracają do domów. – To naturalne, że w wieku dwudziestu kilku lat ma się wielkie marzenia oraz pragnienie, by zmieniać świat. A uczestnicy BraveCamp są do tego doskonale przygotowani, bo dzięki uczestnictwu w działaniach Inkubatora UW wiedzą, jakie kroki należy podjąć, by kształtować otaczającą ich rzeczywistość. Należy podkreślić, że te umiejętności są uniwersalne i pozwalają zarówno zrealizować projekty biznesowe, jak i naukowe czy społeczne. A ostatni BraveCamp był wyjątkowy również pod tym względem, że poziom planowania, prezentacji i realizacji kolejnych etapów projektów, jaki zaprezentowali uczestnicy, był naprawdę wysoki – podkreślił dr hab. Krzysztof Turzyński, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW.
– Podczas BraveCamp staramy się dać uczestnikom konkretne kompetencje biznesowe oraz pomagamy rozwijać kreatywność i umiejętność pracy grupowej – tak, aby mogli je później wykorzystać do realizacji swoich inicjatyw. Z edycji na edycję zauważam rosnące zaangażowanie i profesjonalizm uczestników zgłaszających się do udziału w programie. My także nieustannie go doskonalimy. Największe wrażenie niezmiennie wywołuje na mnie wieczorna gala finałowa, podczas której uczestnicy prezentują swoje projekty jury oraz publiczności. To podsumowanie Ich tygodniowej pracy i przygotowań pod okiem trenerów i mentorów. W tej edycji bezkonkurencyjna okazała się Dorota Jankowska. Projekt, który przedstawiła laureatka – aplikacji pomagającej osobom niesłyszącym wezwać służby ratownicze – jest wyjątkowy. Ze względu na jego kontekst społeczny, ale również dlatego, że do tej pory problem, który dotyka znacznej części społeczeństwa, nie był zauważany. Mam nadzieję, że grant pomoże Dorocie w pracy wdrożeniowej, a zespół Inkubatora UW będzie wspierać implementację rynkową pomysłu – podsumowuje Jacek Sztolcman, Kierownik Inkubatora UW.
Wystąpienia i projekty uczestników oceniało jury w składzie: dr hab. Joanna Gotlib – Prodziekan ds. Oddziału Zdrowia Publicznego Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM, dr hab. med. Anna Wójcicka – Prezes Warsaw Genomics, dr Agnieszka Pugacewicz – koordynator programu Entrepreneurship & Academia DELab UW, dr hab. Krzysztof Turzyński – Prodziekan ds. studenckich Wydziału Fizyki UW, Krzysztof Gulda, członek zarządu UWRC spółki celowej Uniwersytetu Warszawskiego, a także dr Łukasz Hak, Dyrektor Medyczny firmy Pfizer Polska.
– Nie ukrywam, że na samym początku najbardziej zainteresowała mnie główna nagroda, dzięki której dostałabym szansę na pierwszy poważny krok w rozwoju mojego projektu. Na samym wyjeździe moje podejście zmieniło się diametralnie. Okazało się, że główną nagrodą BraveCamp nie są wcale pieniądze, a genialni mentorzy, przemyślane i wciągające warsztaty, oraz przemili i motywujący współuczestnicy. Dzięki niezwykle oddanym swojej pracy organizatorom, każdy uczestnik mógł beztrosko oddać się tworzeniu kilogramów notatek i długim godzinom owocnych dyskusji. Wysiłek ten pozwolił okiełznać mój pomysł oraz przygotować się na wszelkie ewentualności, zarówno te najgorsze, jak i najlepsze. Posiadając te doświadczenia, czuję, że uda mi się doprowadzić ten pomysł do końca. Jako laureatka tej edycji BraveCamp mam poczucie bycia wyróżnioną w sposób szczególny, co traktuję jak dodatkową motywację oraz pewne zobowiązanie, które z dumą i zapałem wypełnię. Pieniądze z nagrody planuję przeznaczyć na badania oraz przygotowanie prototypu interfejsu najpełniej odpowiadającego potrzebom osób niesłyszących. Z całego serca dziękuję organizatorom, prowadzącym i współuczestnikom, oraz mocno trzymam kciuki, abyście w przyszłych latach nie zwalniali tempa! – tak swój udział w projekcie oraz wygraną komentuje tegoroczna laureatka BraveCamp.
Jury przyznało także dwa wyróżnienia. Pierwszą z wyróżnionych osób została Katarzyna Pęksa (WUM) i projekt UHURA, który ma na celu opracowanie rozwiązań wspierających osoby, które w wyniku wypadku lub interwencji chirurgicznej utraciły zdolność mówienia. W uzasadnieniu wskazano, że projekt wyróżnia „innowacyjność i ciężka praca”. Drugie z wyróżnień otrzymała Anna Nowak (WUM) za inicjatywę Medstudenting, czyli projekt materiałów papeteryjnych przeznaczonych dla studentów kierunków medycznych. Jak podano w uzasadnieniu, wyróżnienie to przyznano m.in. za „nowoczesne budowanie wizerunku oraz kapitalizację trendów”.
Nagrodę publiczności za projekt „Zbadać smog” otrzymała Katarzyna Skoczylas, studentka biotechnologii w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW. Uczestniczka podkreślała dużą rolę BraveCamp w rozwoju swojej inicjatywy: – Na wartość BraveCamp składają się dwa czynniki: ludzie i warsztaty, wzajemnie na siebie mocno oddziałujące. Tydzień w towarzystwie ambitnych, aktywnych studentów z najlepszych uniwersytetów to niesamowita wartość sama w sobie, a wzbogacony o wiedzę merytoryczną i spotkania z ekspertami to doświadczenie absolutnie bezcenne. Mądrość, świeżość i inne wartości, jakie dał mi BraveCamp, samodzielnie musiałbym szukać po omacku miesiącami bądź latami. A tutaj dostałam je w kilka dni.
Poznanie ciekawych ludzi, zdobycie wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia swojej przygody z biznesem, zaczerpnięcie inspiracji od osób z innych środowisk – tak swoje motywacje do udziału w BraveCamp opisywali także inni uczestnicy. – Ponad cztery lata temu postanowiłem zamienić swoją pasję oraz doświadczenie w pomysł na biznes. Chciałem się zająć produkcją unikatowych much męskich. Przez ten cały czas mój projekt dojrzewał, ale brakowało mi czasu i środków na jego realizację. Gdy usłyszałem o BraveCamp, wiedziałem, że to właśnie może być moja szansa na realizację marzenia. Nie myliłem się – opowiedział Stanisław Serafin, laureat nagrody specjalnej, ufundowanej przez Krzysztofa Guldę z UWRC. Student Wydziału Zarządzania będzie mógł skorzystać z bezpłatnego rocznego okresu preinkubacji w UWRC. – BraveCamp dał mi pewność, że chcę zrealizować swój projekt. Otrzymałem nagrodę specjalną od UWRC, dzięki której będzie to możliwe. Czeka mnie jeszcze wiele ciężkiej pracy, ale wiem, że nie ma już odwrotu – zrealizuję marzenie – tak podsumował swoje plany laureat nagrody specjalnej.
Obserwując zaangażowanie uczestników w trakcie obozu, można stwierdzić, że BraveCamp nie ma jednego zwycięzcy. Każdy, kto miał szansę wziąć udział w tym przedsięwzięciu, zyskał wiele nowych umiejętności, które – mamy nadzieję – przełożą się na dalsze sukcesy w życiu zawodowym, biznesowym i prywatnym. Karolina Korytkowska, studentka Wydziału Biologii, podkreślała, że, co prawda jej pomysł uległ zmianie, głównie pod wpływem aktywności mentorów, jednak to właśnie dzięki rozmowom z nimi otrzymała nowe, lepsze rozwiązanie, które wdroży do swojej inicjatywy. Z kolei Bartłomiej Witan, przedstawiciel Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych, uważa, że BraveCamp nie byłby równie udany, gdyby nie networking osób z różnych środowisk. – Podczas wyjazdu najbardziej podobała mi się kooperacja wszystkich uczestników. Było nas ponad dwadzieścia osób, każdy inny, z różnych wydziałów, uczelni, miejsc, a jednak potrafiliśmy zbudować drużynę, która była ze sobą na dobre i na złe. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to właśnie ludzie byli tą najpiękniejszą częścią wyjazdu.
Wyjazd był finansowany w ramach Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju Uniwersytetu Warszawskiego (ZIP).
Fundatorem nagrody głównej jest partner wydarzenia – firma Pfizer.
Kolejna, zimowa edycja BraveCamp, odbędzie się w dniach od 10 do 16 lutego 2019 roku, w Chęcinach.