Pierwszy miesiąc za nami! – podsumowanie działalności Inkubatora UW

Od oficjalnego otwarcia Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego minął miesiąc. Przez ten czas otrzymaliśmy 40 aplikacji, zorganizowaliśmy 16 spotkań warsztatowych, umożliwiliśmy uczestnikom skorzystanie z pomocy naszych 9 ekspertów oraz rozpoczęliśmy promocję pierwszych zgłoszonych projektów. Odbyło się także spotkanie integracyjne członków naszej społeczności. Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem dotychczasowej działalności IUW.


 

WARSZTATY

DRUK 3D

Warsztaty z druku 3D, prowadzone przy wsparciu Sygnis New Technologies sp. z o.o., cieszą się niemałą popularnością. Do tej pory odbyło się 10 spotkań, każde podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Uczestnicy zostali zapoznani z różnymi metodami druku, możliwymi zastosowaniami oraz dotyczącymi ich kontrowersjami. W części praktycznej mieli zaś okazję wydrukować wybrany model.

Na warsztaty będzie można zapisać się także w maju – zachęcamy do śledzenia kalendarza zajęć na naszej stronie.

INNOVATE YOURSELF – CYKL WARSZTATÓW Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
1. FREELANCING: THE FUTURE OF THE WORKFORCE – START NOW

4 kwietnia, w jednej z trzech naszych lokalizacji (Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW), rozpoczął się cykl warsztatów z przedsiębiorczości “INNOVATE YOURSELF”, prowadzonych przez Aleksandrę Ładę-Gola, współzałożycielkę start-upu BWITH.US. Serię otworzyło spotkanie dotyczące freelancingu.

Jeden z uczestników, Władek Średniawa, tak podsumował zajęcia: „Podczas warsztatów zaprezentowane zostały zarówno podstawowe metody promocji w zawodzie, jak i pomysły na reklamę bezpośrednio związane z zainteresowaniami uczestników. Dodatkowo, prowadząca pokazała możliwe ścieżki rozwoju kariery poparte ciekawymi statystykami. Warsztaty prowadzone były w języku angielskim i, co warto podkreślić, miały bardzo interaktywny charakter. Między innymi, każdy z uczestników miał czas na wyrażenie swojej opinii przy danym temacie. Osoba prowadząca warsztaty była kontaktowa i pomocna, a także sprawiała wrażenie doświadczonej i wszechstronnej w prezentowanym temacie. Czuję, że zdecydowanie skorzystałem na udziale w zajęciach, w szczególności, że nie miałem tego typu szkoleń na studiach”.

2. BUSINESS MODEL CANVAS & CUSTOMER DEVELOPMENT
Kolejne warsztaty z cyklu “INNOVATE YOURSELF” odbyły się 7 kwietnia. Polegały one na analizie rozwoju klientów i poszerzaniu wiedzy uczestników w zakresie tworzenia efektywnego biznesplanu.
3. HOW TO PROMOTE YOURSELF AUTHENTICALLY
Po świątecznej przerwie, 21 kwietnia, Aleksandra Łada-Gola przybliżyła nam zasady skutecznej autopromocji. Na co należy zwrócić uwagę przy budowaniu własnej marki oraz jak robić dobre wrażenie na odbiorcach swojej pracy – to miało okazję sprawdzić kilkunastu uczestników warsztatu.
MIKROKONTROLERY
Na pierwszych warsztatach z mikrokontrolerów – 22 kwietnia – spotkali się studenci biologii, chemii a także geologii, w większości bez wcześniejszego doświadczenia z programowaniem i elektroniką. Szybko opanowali podstawy programowania oraz tworzenia obwodów elektrycznych. Po zapoznaniu się ze środowiskiem oraz z płytką prototypową arduino uczestnicy przystąpili do projektowania pierwszych układów elektronicznych. Zaczęli od budowy prostego układu z migającą diodą, a pod koniec zajęć udało się im uzależnić kolor i miganie diody od urządzenia wejściowego w postaci pokrętła, czujnika światła, a także prostego termometru. Kolejne zajęcia odbyły się 27 kwietnia – uczestnicy nauczyli się, jak tworzyć bardziej zaawansowane projekty. Pojawił się także pomysł kontynuacji nauki w formie wspólnej budowy uniwersyteckiego drona.
APLIKACJE
Jesteśmy bardzo zadowoleni z liczby aplikacji, które do nas napływają. Obecnie pracuje z nami 40 zespołów i uczestników indywidualnych, którzy dzielą się na 4 kategorie:
  • Szukają inspiracji – 19 osób.
  • Mają pomysł – 15 osób/zespołów.
  • Mają biznesplan – 3 osoby/zespoły.
  • Chcą rozwijać firmę – 3 osoby/zespoły.
Tematyka projektów jest bardzo zróżnicowana – pracujemy zarówno nad pomysłami humanistycznymi, jak i ścisłymi, z działu IT, czy też rękodzielniczymi. Warto podkreślić, że wszystkie mają bardzo praktyczne zastosowanie. Jeden z zespołów chce udoskonalić metodę otrzymywania esencji smakowych, inne tworzą wtyczki internetowe mające zapobiec nękaniu w sieci czy rozprzestrzenianiu informacji z nierzetelnych źródeł. Duży potencjał ma projekt urządzenia do suszenia tytoniu. Kolejne ciekawe pomysły to wirtualne spacery i pozycjonowanie w Google Maps, podszewki do marynarek dla dandysów, a także nietypowa siłownia z… kuchnią. Jesteśmy również mile zaskoczeni, że wielu uczestników pragnie usprawniać edukację i pracować nad popularyzacją zarówno nauk ścisłych, jak i wiedzy z dziedzin humanistycznych.
INTEGRACJA
23 kwietnia członkowie społeczności Inkubatora UW mieli okazję poznać się wzajemnie w trakcie spotkania integracyjnego. Podstawą do budowania więzi była specjalna gra integracyjna, zrealizowana przez zespół TeamFormacja (www.teamformacja.pl). Przy ogromnej pracy zespołowej udało się stworzyć machinę, która w wyniku powstałej reakcji łańcuchowej wprawiła w ruch monetę i dostarczyła ją do świnki-skarbonki. Zadanie to pozwoliło na zacieśnienie relacji wśród społeczności Inkubatora, pobudzenie kreatywnego myślenia oraz na dobrą, wspólną zabawę.
Podsumowując, pierwszy miesiąc funkcjonowania Inkubatora był niezwykle pracowity i aktywny. Jednak nie zamierzamy spoczywać na laurach i w dalszym ciągu czekamy na nowe aplikacje i projekty! Zachęcamy też do rejestracji na warsztaty z naszej oferty (więcej: http://www.inkubator.uw.edu.pl/pl/events) – zostało już niewiele miejsc.
Natomiast jeśli wciąż nie wiecie, czy powinniście do nas dołączyć, zapraszamy Was na darmową kawę do Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (1 piętro), gdzie czekamy na Wasze pytania. Do zobaczenia w Inkubatorze UW!